Mikor együnk, hogy ne hízzunk?


Legjobb, ha a nap első felében eszünk többet, majd a nap vége felé haladva, egyre kevesebbet. Mindez úgy érhető el, hogyha mindig reggelizünk, tízóraizunk, ebédelünk. Így nagy esély van arra, hogy nem akarunk majd bevacsorázni. Ugyanis a reggeli és/ vagy ebéd kihagyásával a szervezet éhségüzeneteit este válaszoljuk meg nagyobb adag étel elfogyasztásával. Mivel az esti étkezés elteltével nyugovóra térünk, az ekkor elfogyasztott kalóriát már nem használjuk fel teljes egészében, így nagy eséllyel reggelre beépítjük a zsírraktárba. Különösen akkor, amikor fogyni kell, vagy meg kell tartani a testtömeget, ne fogyasszunk nagy vacsorát és és legalább három órával lefekvés előtt együnk utoljára.

Mennyit együnk egyszerre?


Soha ne együk magunkat kipukkadásig! A gyomorfal feszülése ugyanolyan folyamatot vált ki a hormonrendszerre (inzulintermelődésre), mint a magas cukor, ill. egyszerű szénhidrát tartalmú ételek fogyasztása, bármiről, akár káposztáról vagy szőlőről legyen szó. Szóval ahhoz, hogy egyszerre ne együnk sokat, feltétlenül több mint három étkezésre van szükség. Minden nap együnk reggelit, tízórait, ebédet, uzsonnát, vacsorát.

Mit együnk, hogy ne hízzunk?


Sarkalatos kérdés az ételek összetétele. Számos cikk és tanulmány foglalkozott már az ú.n. üres kalóriát hordozó élelmiszerek-, ételek testtömeg gyarapító hatásával. Üres kalóriának azokat az ételeket, élelmi anyagokat nevezik, amelyek viszonylag magas energiatartalommal és kevés vitamin-, ásványi anyag-, nyomelemmel, rosttal jellemezhetők. Ide tartoznak a kekszek, sütemények, csokoládék, fehér pékáruk, tészták, chips-ek, pattogatott kukorica, rágcsálnivalók. Fogyasztásukkal észrevétlenül nagy energiához jutunk, ráadásul mivel szinte „etetik magukat”, ezért sokszor túlzásba is esünk és a kelleténél többet fogyasztunk belőlük. Így igen rövid idő alatt óriás kalóriaadaghoz juttatjuk szervezetünket, melyből igen gyorsan zsírrá alakul és beépül a zsírraktárakba. Szóval minimalizáljuk az üres kalóriát és fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, gabonafélét, kevés tejterméket és húsfélét. Csökkentsük a magas zsírtartalmú ételek fogyasztását, mint pl. a pörköltek-, panírozott, olajban kisütött ételeket, mivel a panír nagyon sok zsírt vesz fel. Ha mód van rá, inkább szedjük le a rántott hús, gomba, stb. bundáját és ne fogyasszuk el. A hasábburgonya fogyasztása is azért nem kedvező, mert sok olajat szív magába, így jelentősen emeli a kalóriatartalmat. Fogyasszunk grillezett húsokat, halakat friss salátával, desszertnek válasszunk pudingot, gyümölcsjoghurtot vagy gyümölcsöt, egy-két gombóc fagylaltot. 
 

Címkék