Szója

Szója

A szója a kínai konyha kihagyhatatlan élelmiszere nem véletlenül, hiszen több mint 5000 éve ismert szerteágazó jótékony hatása. Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavakat hordozza, amelyek igen hatékonyan szívódnak fel a szervezetben. Fitoösztrogénjei enyhítik a változókori hormonváltozásokból fakadó kellemetlen panaszokat.
Szurokfű

Szurokfű

A szurokfű közkedvelt fűszernövény, amelyet első sorban az olasz ételek hordoznak.  Köhögéscsillapításra, parazita fertőzés esetén, asztma, reumás ízületi gyulladás esetén alkalmazható.
Tamarind

Tamarind

A világ trópusi országaiban mindenütt megtalálható a tamarind fa, amelynek gyógyító termését és levelét évszázadok óta ismerik. Az indiai ayurvéda medicina emésztési panaszokra, a jávai népi gyógyászat maláriás láz orvoslására használja. Emellett antiszeptikus (fertőtlenítő) tulajdonságai, valamint kissé kesernyés, fanyar íze miatt a trópusokon italként fogyasztják. Hazánkban a széklet lazítására, hashajtásra alkalmazzák.
Tárkony

Tárkony

A tárkony világszerte elterjedt fűszernövény, hazánkba Erdélyből került be. Nem csak ételkészítéshez, kozmetikai cikkek előállításához, hanem vizelethajtásra, görcsoldásra, étvágyfokozásra is adható.
Tárnics (sárga)

Tárnics (sárga)

A tárnics a gyógyszeripar egyik legfontosabb keserűanyagot képző alapanyaga. Nem csak epeserkentésre és étvágyjavításra, hanem lázcsillapításra, fertőzések kezelésére is alkalmazható, bitter tonic.
Teafa

Teafa

Az ausztrál őslakosok népi gyógyító praktikái között évezredek óta szerepel a teafa. Levelének fertőtlenítő, gombaellenes hatása már akkor is ismert volt. A teafa hatóanyagai napjainkban is számos formában, kozmetikumokban, étrend-kiegészítőkként, stb. hozzáférhetők.
Tejoltó galaj

Tejoltó galaj

A tejoltó galaj hazánk szinte minden legelőjén megtalálható. Vízhajtó hatása miatt a népi gyógyászatban húgyúti fertőzések kezelésére, bokaduzzanatra alkalmazták. Külsőleg a bőr betegségeire, sebeire adták.
Tengerparti sás

Tengerparti sás

A tengerparti sás szárított gyöktörzsét régen a szifilisz kezelésére alkalmazták. Erőteljes vértisztító, vizelethajtó, méregtelenítő hatásokkal rendelkezik. Napjainkban már csupán a népi gyógyászatban található meg.
Tiszafa (közönséges)

Tiszafa (közönséges)

A közönséges tiszafa hazánkban is megtalálható, erősen mérgező növény (termése kivételével). Napjainkban csak a gyógyszeripar és a homeopátia alkalmazza.
Tök

Tök

A tök őshazája Észak-Amerika és Mexikó. Egyes feltételezések szerint ismerete 5500 éves múltra tekint vissza. A modern kor herbalistái a tökmagolajat prosztata és a húgyutak védelmére javasolják.   
Tölgy (kocsányos)

Tölgy (kocsányos)

A kocsányos tölgy a bükkfafélék családjába tartozik. Cseranyag tartalma révén összehúzó tulajdonsággal jellemezhető, ezért külsőleg sebek, aranyér, végbél berepedés, száj-, ill. torokgyulladás kezelésére alkalmas.
Tövises iglice

Tövises iglice

A tövises iglice a szántások gyomnövénye, a birkák és marhák csemegéje. Vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik. A népi gyógyászat vesekő hajtásra, hólyaghurutra, köszvényre, reumára alkalmazta.
Tőzegáfonya

Tőzegáfonya

A tőzegáfonya antibakteriális hatást vált ki, amely leginkább a húgyutak fertőzéséért felelős E. Coli baktériumra irányul. Különösen változókorban gyakrabban jelentkező húgyúti fertőzésekkel szemben nyújt védelmet.
Útifű (egyiptomi)

Útifű (egyiptomi)

Az egyiptomi útifű a száraz, homokos területeken lelhető fel. Magja a bélben megduzzad, bőséges folyadékkal együtt adva székletlazító hatást fejt ki.
Útifű (lándzsás)

Útifű (lándzsás)

A lándzsás útifű friss levelét a népi gyógyászat külsőleg sebek, bőrsérülések, fertőzések kezelésére alkalmazta. Belsőleg erőteljes hurutoldó hatást fejt ki, magja a béltartalom mennyiségét növeli, székletlazító.
Útifű (nagy)

Útifű (nagy)

A nagy útifű a letaposott erdei utak lakója. Friss levelét a népi gyógyászat külsőleg bőrsérülések kezelésére alkalmazta. Belsőleg hurutoldó, székletlazító hatást fejt ki.
Vadgesztenye

Vadgesztenye

A vadgesztenye a vénás betegségek (visszér, aranyér) hatékony ellenszere, de amellett a napvédő krémek egyik főkomponense, mivel véd a káros napsugarakkal szemben. A lábszárfekély, ödémák, ízületi gyulladások, rándulás kezelésében is segít. A Kalmil nevű visszér kenőcs egyik főkomponense.
Vanília

Vanília

A vanília Mexikóból származó közkedvelt fűszernövény. Emellett haspuffadás ellen, afrodiziákumként, orvosságok ízfokozására is alkalmazható.
Vasfű

Vasfű

A vasfűt a népi hiedelem szerint mágikus erővel ruházták fel, amely tulajdonosát sebezhetetlenné, „vasemberré” teszi. Ideggyengeség, kimerültség, álmatlanság, klimax tünetek, vérszegénység, fáradtság, ödéma, arcüreggyulladás, epe és májpangás eseteiben hatékonyan alkalmazható.
Vérehulló fecskefű

Vérehulló fecskefű

Az ókori Görögországban a látás javítására, sárgaság és bőrkiütés kezelésére javasolták a vérehulló fecskefüvet. A középkori kolostorok orvosai görcsöket, fekélyeket enyhítettek vele. Napjainkban az epeutak, gyomor, belek görcseinek, valamint szemölcsök kezelésére alkalmazzák.