Kisvirágú füzike

Kisvirágú füzike

Az 1880-ban megjelent Pharmacopoeia-című gyűjteményben található írásos feljegyzés a kisvirágú füzikéről. Később Maria Treben tesz említést róla 1982-ben publikált könyvében. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatást fejt ki. A kisvirágú füzike a férfiak növénye, mivel a jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésében jár élen. Emellett kezdeti stádiumban lévő, rosszindulatú prosztata daganat terápiájában is segítséget nyújt.
Komló

Komló

A komló termesztése a 8. századi frank birodalomba nyúlik vissza. Hildegard von Bingen a 11. században hatékony nyugtató növényként tartotta számon. Napjainkban alvászavarok kezelésére, nyugtatásra, klimax és menstruációs panaszokra alkalmazzák.
Komló-körkép

Komló-körkép

Ki ne ismerné a komló folyékony formáját, a sört. A növény orvosi alkalmazása azonban régebbi keletű, többezer éves múltra tekint vissza. Lássuk, miről is van szó!
Koreai fenyőmag olaj

Koreai fenyőmag olaj

Koreai fenyőmag olaj
Koriander

Koriander

A koriander már az ókori Egyiptomban ismert fűszernövény volt. Az Írás is említést tesz róla, az ókori Rómában nem csak fűszerként, hanem értékes gyógynövényként is számon tartották.
Kömény

Kömény

A köményről már a Biblia is említést tesz. Nagy Károly idejében törvényi előírás volt termesztése. Mindez emésztést serkentő, haspuffadást és gyomoridegességet megszüntető hatásainak tulajdonítható.
Körömvirág

Körömvirág

 A körömvirágot már az ókorban is alkalmazták, majd a középkorban ekcéma és emésztési zavarok kezelésére használták. Sebastian Kneipp visszérfekély, sebek, bőrbetegségek kezelésére javasolta. Gyorsítja, támogatja a sebgyógyulást, valamint a száj és garatnyálkahártya gyulladást csökkenti, a nyálkahártyát regenerálja.  
Kukorica

Kukorica

A kukorica Dél-Amerikából származik, ahol az indiánok szent növényként tartották számon. Nem csak termése, hanem olaja és bajszának főzete is jótékony hatásokat vált ki. Ez utóbbi a húgyutak betegségeinek kiváló ellenszere. Az Interherb tisztitó-tea egyik főkomponense. 
Legyezőfű

Legyezőfű

A legyezőfű a rózsafélék családjába tartozik. Vizelethajtó, lázcsillapító, fájdalomcsökkentő tulajdonságai miatt nőgyógyászati fájdalmak, húgyhólyagbetegségek, köszvény, stb. kezelésére alkalmazható.
Len (lenmag)

Len (lenmag)

A len jótékony hatásainak ismerete az ókorba nyúlik vissza. Görögországban kelések puhítására alkalmazták. Külsőleg és belsőleg is ajánlották, pl. köhögéscsillapításra, méhgyulladás kezelésére, leégett bőr nyugtatására egyaránt. Hildegard von Bingen sebkezelésre ajánlotta.
Lestyán

Lestyán

A lestyánt már az ókorban kedvelt fűszernövényként tartották számon. Nagy Károly a híres „Capitulare”-ban rendeletbe vette termesztését. Vizelethajtó, gyomorerősítő, nyálkaoldó, fájdalomcsillapító hatást fejt ki.
Libapimpó

Libapimpó

A rózsafélék családjába tartozó libapimpó hatékony görcsoldó, fájdalomcsillapító növény. Különösen a menstruációs görcsök, valamint a gyomor-bélrendszert érintő panaszok és fejfájás kezelésére alkalmazható.
Lícium

Lícium

A líciumot a kínai gyógyászat többezer éve alkalmazza nem véletlenül, hiszen igen sokrétű, jótékony hatást fejt ki. Fokozza az immunvédelmet, amely magas antioxidáns tartalmának köszönhető. Emellett nyugtató hatást fejt ki és javítja a memóriát. A májat és a DNS-st is védelmezi a különböző károsító ágensekkel szemben.
Lucerna

Lucerna

A lucerna egy olyan évelő növény, amelynek gyógyító hatását nemcsak a nyugati orvoslásban, hanem már az ősi Kínában is felismerték. Béta karotint, C-, E-, D- és K-vitamint hordoz. Jin karakterű, és erősítő, tonizáló hatást fejt ki. A húgyhólyag, a prosztatagyulladás esetében, valamint derékfájásra adható. Szabályozza a bélműködést és az alvászavar oldásában is segítségre lehet. Szoptató kismamák esetében serkenti a tejelválasztást. A vérszegénység prevenciójában is segít (vastartalmánál fogva), emellett vizelethajtó hatást vált ki.
Macskagyökér

Macskagyökér

A macskagyökér tulajdonságai már az ókorban ismertek voltak, de nyugtató, szorongásoldó hatását a középkor óta ismerik. Köhögés, aszhtma, sárgaság, puffadás, emésztési zavarok, fejfájás, elhúzódó sebgyógyulás kezelésében játszik szerepet. Korunkban leginkább a szorongás, nyugtalanság, alvászavar oldására alkalmazzák.
Mák

Mák

A mákot még napjainkban is néhány országban ópium nyerés céljából termesztik. A gyomor-bélrendszer fájdalmainak enyhítésére, görcseinek nyugtatására alkalmazható. Hasmenés, hányás után is ajánlott.
Málna

Málna

A málnának nem csupán gyümölcse, hanem levele is hatékony összehúzó, erősítő, vérzéscsillapító tulajdonságokkal jellemezhető. Különösen a vastagbélre, női reproduktív szerekre fejt ki kedvező hatást.
Mandarin

Mandarin

A mandarin is egy hazánkban is közkedvelt citrusgyümölcs. Értékes illóolajai is segítik a szervezet működését. Külsőleg az álmatlanság, ideges tünetek enyhítésére alkalmazható, belsőleg görcsök, emésztési panaszok esetén, emésztés-serkentésre adható. Alkalmazása nincs korhoz kötve, babáknak fürdető készül belőle.
Manna (kőris)

Manna (kőris)

A mannára már a biblia is említést tesz. A kőrisfa kérgének nedve enyhén édeskés ízét a benne rejlő mannitol (cukoralkohol) adja. Nem csak a cukorbetegség kezelésében, hanem enyhe hashajtásban is segítségre lehet.
Margitvirág (őszi)

Margitvirág (őszi)

Az őszi margitvirág jellegzetes, kellemetlen illatú gyógy- és dísznövény. A népi gyógyászat gyermekágyi emésztési panaszokra, menstruációs problémákra, külsőleg duzzanatra, zúzódásra adta.